Listopad 2011

ČESTICKÝ BRAMBOR - VÍTĚZNÁ LITERÁRNÍ PRÁCE

11. listopadu 2011 v 17:43 | LUCIE KRUMLOVÁ |  Slohy

MÉ DOBRODRUŽSTVÍ VE VODNÍ ŘÍŠI


" Zítra bude jasno, teploty kolem 35 °C,"slibovala usmívající se televizní hlasatelka. A protože byla sobota, mohly jsme se jít s mou kamarádkou koupat. Vzaly jsme plavky a ručníky a jely na koupaliště. "Já do toho nevlezu," drkotala zuby kamarádka Lea. Mně osobně se tam taky dvakrát nechtělo. Voda navíc byla zelená jak brčál. "Okoukneme rybníky," navrhla Lea. Máme štěstí. Od lesklé hladiny rybníka se odráželo rozpálené sluníčko, krajina se v něm zhlížela jako v průzračném zrcadle. Zkrátka radost pohledět.

Lea nedočkavě hupsla do vody. Šup! Skočila jsem za ní. "Leo, Leo, to je krása!" otočila jsem se směrem k ní. Kde je?! "Pomoc!" přerušilo ticho zoufalé volání. Okamžitě jsem plavala k ní. Glo, glo, glo, začala jsem polykat andělíčky. Co se děje? Něco mě táhne dolů! "Masožravka," blesklo mi hlavou. Před časem mi jeden kluk z Kraselova vypravoval o tom, jak tam řádí vodní masožravé rostliny. Nevěřila jsem mu. Teď mě ale táhlo cosi ke dnu.

Houby zákeřná kytka! Vodník! Navíc držel i Leu. "Pusť ji," žadonila jsem třesoucím se hlasem. "Co by mě pouštěl?" odsekla očividně klidná Lea. Co to má znamenat? Kamarádka se přiznala, že se s tímhle fešákem zná už déle. Vůbec prý není zlý. Já jsem se mu ale zřejmě nelíbila, a tak hned vyrukoval po vodnicku: "Tvoji dušičku si zavřu do tohohle hrnečku." Chtěla jsem ihned utéct, ale po pár tempech mě vodník chytil a moje duše putovala mezi ostatní pod pokličku ve vodnické kuchyni. Ani Lea však u vodníka nenašla žádné štěstí, a tak začala spřádat plány na útěk. Potají se vkradla do vodníkovy tajné laboratoře, sebrala tam dvě kouzelné šupinky, které umožňují utopeným lidem návrat zpět na souš. "Zítra ráno mizíme," šeptla mi večer. Než se druhý den vodník vyhrabal z postele, byly jsme obě pryč.

Ještě dlouho poté chodily kamarádce zamilované dopisy. Tajný ctitel ji zval na schůzky. Vlhký papír a obálka s vůní puškvorce ale prozrazovaly své.

SOLASIDO 2011

3. listopadu 2011 v 19:20 | DRAK |  KULTURA